CageFS Kurulumu

CageFS kendi kafes yapısını içeren sanal bir dosya sistemidir. Her kullanıcı için sanki ayrı bir disk mount ediyormuş gibi çalıştığı için bir kullanıcı sunucudaki kendi harici herhangi bir dizine erişemez çünkü direkt disk seviyesinde kendi kafesine hapsedilmiştir buna rağmen kullaıcı kendisi asla kısıtlanmış hissetmemektedir. Eskiden SecureLVE olarak bilinen bu yapıyı kurmak için öncelikle CloudLinux kullanıyor olmanız gerekiyor, ardından aşağıdaki adımları takip ederek kurulumu gerçekleştirebilirsiniz,

cagefs1

yum install cagefs

Eğer cPanel ve ya Plesk'i Apache ile beraber kullanyorsanız CageFS ayarlarınızı otomatik olarak tespit edip Plesk'e ve ya WHM'ye CageFS isimli kendi eklentisini de yükleyecektir.

Daha sonra dosya sistemi şablonunu oluşturuyoruz

/usr/sbin/cagefsctl –init

Bu işlem şablon dosyalarınızı /usr/share/cagefs-skeleton altında oluşturacak ve ayrıca ayar dosyalarınız da /etc/cagefs/conf.d dizinin de olacaktır. İlk kurumda CafeFS bütün siteler için deaktif olarak gelir. Bunu etkinleştirmek için WHM 'ye girip kullanıcıları seçip güncellemeniz gerekiyor.

cagefsplugin

Not : /usr/share/cagefs-skeleton dizini 5 ila 7GB disk alanına ihtiyaç duymaktadır eğer bu dizinde bu kadar yeriniz yoksa sembolik link oluşturduktan sonra kurulumu yapın.

Örnek olarak ;

mkdir /home/cagefs-skeleton
ln -s /home/cagefs-skeleton /usr/share/cagefs-skeleton

You may also like...

1 Response

  1. ali yılmaz diyor ki:

    hocam selamlar,her yeni account açıldığında update etmeye gerek varmı. Ve güvenlik açısından tüm kullanıcılar disable users kısmında olması gerekiyor doğrumudur.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir