Düşüncenin Gücü ve Aşk

Karanlık bir odada öylece yatarken, bir anda bir ses duyduğunuzu zannettiğiniz olur mu? Uyumaya çalışıyorsunuz, odanız tamamen sessiz, ama ard arda sesler duymaya başlıyorsunuz. Seslere daha çok konsantre oldukça, kulağınıza daha çok gelmeye başlıyorlar; ta ki siz, ortada garip bir durum olduğunu düşünmeye başlayana kadar. Ama biraz zaman geçtikten sonra, seslerin sadece rüzgardan camınıza çarpan ağaçlardan geldiğini anlıyorsunuz.
Konsantre olduğunuz şey, zihninizde büyür. Bu varoluşumuzun esaslarından biridir, ve sadece duyduğumuz seslerle alakalı bir durum değildir.
Yaşadığınız hayal kırıklıklarına, başarısızlıklara konsantre olduğunuz zaman, bu anılar zihninizde iyice büyürler. Eksikleriniz üzerinde ne kadar çok düşünürseniz, o kadar çok şeye ihtiyaç duyduğunuzu da düşünür durursunuz. Hayatınızda değişmesini istediğiniz şeylere yoğunlaştığınız zaman da, şimdiye kadar yaptığınız tüm iyi gelişmeleri görmezden gelebilirsiniz.
Aynı durum aşklarınız için de geçerlidir. Hayalkırıklığı yaratan durumlara konsantre olduğunuz zaman, karşınızdaki kişinin eksiklikleri gözünüze batar. Herkesin bazı eksiklikleri vardır, ama çoğumuz aşık olduğumuzda bunları görmezden gelmeye başlarız, çünkü aşık kalmak çoğumuzun tercih ettiği taraftır.
Eğer vaktinizin çoğunu, sevgilinizin hatalarını, eksikliklerini, sizi nasıl üzdüğünü, onun nasıl değişmesini istediğinizi düşünmeye harcarsanız, bu üzerinde düşündüğünüz tarafları gözünüze batmaya başlayacaktır; bu kişi neler yapmadı, neler başaramadı, neleri başlatamadı ve neleri bitiremedi gibi. Ve bu durum, o kişinin iyi taraflarını görmekte zorlanmanıza, ve belki de yanılgılara uğramanıza neden olur.
Neye konsantre olursanız, o şey aklınızda büyür.
Psikoterapist Milton Erickson, insanların aşık oldukları kişilere olan aşklarını tamamen bitirebileceğini öne sürdü; bir insanı ne kadar çok severseniz sevin, ona karşı duyduğunuz bu aşkın bitmesini sağlanabilir. Nasıl mı? Çok basit. 5 dakika boyunca o insanın hiç katlanamadığınız taraflarından bahsederek.
Erickson aynı şekilde bir insana karşı olan beğeninizi arttırabileceğini de savundu. 5 dakika boyunca o kişinin beğendiğiniz özelliklerinden bahsetmeniz, zihninizde bu düşünceleri ön plana çıkarabilir ve o kişiyi daha çok sevmeye başlayabilirsiniz.
Tabi ki de uygulaması, söylendiği kadar basit olmayabilir.
Ama siz nelerin üzerine yoğunlaşırsanız, aklınızda en çok onlar yer eder. Bir insana karşı hislerinizi çok pozitif taraflarda tutabileceğiniz gibi, çok negatif taraflara da çekebilirsiniz. Kimisi için bir insanı sevmek, sevmemekten daha kolaydır; düşüncelerini genelde pozitif taraflara yöneltme eğilimi varsa. Ama unutması gereken birisi varsa, bu pozitif tarafları bir müddet aklının gerisinde tutmayı başarması, ve negatif yönlerine yönelmesi, bu amaca ulaşmasını sağlayacaktır. Eğer düşünmemeniz gereken kişiler varsa, artık güzel anıları bir kenara bırakmanın vakti geldi demektir.
Biz nelere yoğunlaşırsak, zihnimizde en büyük yeri onlar edinir. Başarılarınıza ve mutlu anlarınıza yoğunlaşın, gerisini unutmaya çalışın. Kendinizi çok daha mutlu hissedeceksiniz.

Aramalar:

düşünce gücü ile aşk, düşünce gücüyle aşk

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir