OpenVZ Nedir

OpenVZ; Linux tabanlı, işletim sistemi düzeyinde sunucu sanallaştırma yazılımıdır. OpenVZaynı fiziksel sunucu üzerinde birden fazla yalıtılmış ve güvenli sanal ortamlar (VirtualEnvironments – VEs veya Virtual Private Servers – VPSs diyebiliriz) oluşturur. Her sanalortam, fiziksel makine üzerinde sadece kendisi varmış gibi çalışır. Tüm sanal ortamlarbirbirinden bağımsız olarak yeniden başlatılabilir ve her sanal ortamın farklı sistemkullanıcıları, IP adresleri, belleği, dosyaları, uygulamaları, sistem kütüphaneleri veyapılandırmaları vardır.

OpenVZ, Parallels tarafından desteklenen açık kaynak kodlu, GNU GPL lisanslı bir projedir veyine bu firmanın ticari bir ürünü olan Virtuozzo™ temelidir.

OpenVZ altında çalışan bir sanal sistem en fazla 64 GB belleği (RAM) destekleyebilir. Ayrıcabir OpenVZ çekirdeği aynı anda en fazla 100 sanal işletim sistemi yönetebilir.

OpenVZ ile Diğer Sanal Makine Uygulamalarının Karşılaştırılması

OpenVZ şu an için sadece Asianux, CentOS, Debian, Fedora Core, Gentoo, Mandriva veOpenSUSE Linux dağıtımlarını desteklemektedir. Ancak; OpenVZ 'in arkasında SWsoftolduğundan çok hızlı gelişmektedir.

OpenVZ, GPL lisanslıdır. ESX gibi sanal makine yazılımları her ne kadar çok iyi işleryapabiliyor olsa da yüksek maliyete sahiptirler. OpenVZ ise özellikle VMware sanalmakinelerine oranla Linux üzerinde çalıştırılan her uygulamada % 10 ile % 50 arasındadeğişen daha iyi performansa sahip olmasına rağmen ücretsizdir.

OpenVZ tüm sanal sistemler için tek bir çekirdek kullandığından sanal sistemlere sabitbellek ve CPU kotası koymaz. OpenVZ sanal sisteminiz, ön tanımlı olarak Linux sisteminizinaltında bir süreç olarak çalışır ve ihtiyacı olduğu kadar bellek ve CPU harcar. Eğer sanalsistem kaynaklarına kota koyduysanız, OpenVZ sanal sunucunuzun bellek ve CPU kotasınıistediğiniz zaman, sanal sistem çalışırken bile, değiştirebilirsiniz. Diğer sanal sistemuygulamalarında sanal sistemin bellek veya CPU kotasını sanal sistem çalışır durumdayken değiştirmeniz mümkün değildir.

OpenVZ ‘in paralı sürümü olan Virtuzzo, daha yüksek performans sunmasının yanında sanal sistemleri yönetmek için bir web arayüzü de sunmaktadır. Ayrıca Virtuzzo, Windows sistemler üzerinde de çalışabilmektedir. Virtuzzo çok çekirdekli işlemcilerde OpenVZ ‘dendaha kararlı ve iyi bir performans sergilemektedir. Tüm bunlara rağmen söz konusu sanal birLinux kullanmak ise OpenVZ ‘in diğer tüm sanal makine uygulamalarından daha iyi olduğusöylenebilir. Çünkü OpenVZ, Linux çekirdek bileşenlerine tümleşik çalışmaktadır.

Aramalar:

openvz nedir, openvz

You may also like...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir