Spamdyke – qmail spam filter

Hatrı sayılır oranda mail trafiğine sahip bir qmail sunucusunun spam trafiği de o oranda fazla oluyor. Böyle bir sunucum var ve spam ile mücadele etmek için bu serverı, üzerinde spamassassin, qsheff ve rblsmtp kurulu olan bir smtp gateway arkasında çalıştırıyorum. Bu üçlü, kullanıcıları spam illetinden oldukça başarılı bir şekilde kurtarıyor.

Ancak söz konusu spam ile savaş olduğunda, bazı zamanlar false positive durumlar yaşanmaması imkansız oluyor. Geçenlerden yine bir false positive sorunu ile karşılaştım. Ilgili qmail üzerinde hesabı bulunan ve Internet’e ADSL ile bağlanan bir kullanıcının ip’sinin, kullandığım block listte yer almasından dolayı gönderdiği mailler RBLSMTP tarafından reject ediliyordu.

Smtp authentication işleminden geçmesine rağmen adsl ip pool’undan aldığı kirli bir ip adresi nedeniyle ortaya çıkan bu sorun kafayi yemek için güzel bir false positive örneği değil mi?

Bu durum karşısında, yani smtp auth yapmış kişiler için rbl check işlemini pass geçmek için bir çözüm ararken Sam Clippinger’ın 2007′de yazdığı spamdyke isimli bir yazılıma rastladım. Qmail için yazılmış bu tool herhangi bir patch gerektirmeden sisteme kolayca kurulabiliyor ve yapılandırması oldukça basit. FreeBSD ports collectionda bulunan spamdyke’ı kurmam ve yapılandırmam 10 dakikamı almadı.
İşte üzerinde vpopmail çalışan bir qmail’in /var/qmail/supervise/qmail-smtpd/run dosyasının spamdyke ile ilgili temel satirları:

/usr/local/bin/spamdyke -l3 -d /var/qmail/control/rcpthosts
-a 300 -T 60 -S /var/qmail/control/blacklist -x bl.spamcop.net
--smtp-auth-command-encryption "/home/vpopmail/bin/vchkpw /usr/bin/true"
--hostname hostname.domainname.com --access-file /etc/tcp.smtp

Smtp auth. özelliğinden başka bir sürü işe yarar özellikle birlikte gelen spamdyke gerçekten süper bir anti-spam aracı.
Şiddetle tavsiye ederim.

Daha fazla bilgi için:
http://www.spamdyke.org/documentation/README.html

You may also like...

1 Response

  1. 07 Ekim 2009

    […] Ayrıca, spamdyke qmail için greylisting desteği de veriyor. […]

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir